blog thumb

Plotter Mürekkep nedir?

Plotter kelimesi sizlere çok yabancı gelebilir. Teknolojide yaşanan gelişmeler ile birlikte hayatımıza giren plotter tabiri İngilizceden dilimize girmiştir ve kısaca çizici olarak isimlendirilebilir. İnsanlar için yeni bir tabir olan plotter baskı ve matbaa sektöründe kullanılır. Bilgisayar ortamında hazırlanmış olan grafiklerin özel kâğıtlar üzerine çizimini yapan makinelere verilen isimdir.
Plotter kelimesinin anlamını öğrendikten sonra plotter mürekkep nedir sorusunu yanıtlamak çok daha basittir. Plotter yazıcıların bilgisayar ortamındaki görselleri özel kâğıtlara çizmesinde kullanılan mürekkepler plotter mürekkep olarak isimlendirilmektedir. Standart mürekkeplerden farklı özelliklerde olurlar. Diğer mürekkep çeşitleri ile karşılaştırıldığında ultra kaliteli mürekkepler olarak tanımlanabilir.

Plotter Mürekkep Ne İçin Kullanılır?

Plotter mürekkepler bilgisayar ortamında yaratılmış olan çizimlerin tamamında tercih edilebilir. Özellikle mimarlık ve mühendislik çizimlerinde plotter mürekkep kullanımı son derece yaygındır. Yapıların statik ve mimari çizimleri CAD programları ile gerçekleşirken projelerin fiziksel olarak çıkarılmasında plotter mürekkepler kullanılmaktadır.

Makine ve elektrik mühendisleri tarafından gerçekleştirilen çizimlerde de plotter mürekkep ihtiyacı ortaya çıkar. Yapıların elektrik, su ve doğalgaz tesisatlarının projeleri bu mürekkepler ile ortaya çıkar.

Mürekkep Hangi Cihazlarda Kullanılır?

Plotter mürekkepler plotter yazıcı kategorisinde yer alan cihazlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Plotter mürekkep çeşitleri Plotter Yazıcı markalarına uyumlu olmalıdır.

Sitemizde yer alan Splashjet mürekkepler Plotter yazıcılarına uyumlu çalışır. Tamamı önemli markalar ile uyumlu olan mürekkeplerimiz sitemizde sizleri bekliyor. Plotter Mürekkepleri için firmamızdan bilgi alabilirsiniz.

Firmamız Atak Grup, Splashjet resmi Türkiye distribütörüdür.

İletişim Bilgilerimizden bizimle irtibata geçebilirsiniz.