blog thumb

Plotter nedir?

Plotter, İngilizceden dilimize geçen ve “çizici” anlamına gelen bir kelimedir. Bilgisayar ortamında yapılan çizimleri ya da oluşturulan görselleri direkt olarak farklı zeminlere çizebilen makineler olarak tanımlanırlar. Plotter nedir sorusunu soran kişiler genellikle yazıcı ile arasında bir fark göremedikleri için bu soruyu yöneltirler. Ancak plotter olarak isimlendirilen ürünler uygulama teknikleri sebebiyle yazıcılara göre daha büyük alanlara basım yapabilen profesyonel ürünlerdir.

Plotter Kullanımının Avantajları Neler?

Reklamcılık, matbaa, mühendislik ve mimarlık gibi alanlarda plotter nedir sorusunun sıklıkla sorulmaya başlaması bu cihazların sunduğu avantajlar sebebiyledir. Her geçen gün popülerliğini arttıran plotter kullanıcılarına çok sayıda farklı avantaj sunar.

Yüksek Çözünürlük Çok Büyük Kağıtlarda

Plotter olarak isimlendirilen makinelerin sunduğu avantajların ilk sırasında yüksek çözünürlük gelmektedir. Bilgisayar ortamında hazırlanan görseller en iyi kalitede çizim alanlarına aktarılır. Özellikle çok büyük kağıtlara çizim yapabiliyor olması büyük bir avantajdır. Kâğıt boyutları ne kadar artarsa artsın görüntü kalitesinde bir azalma meydana gelmez.

Tek Çizim Alanı Kağıtlar Değil

Yazıcılar yalnızca kâğıt üzerinde basım yapabilen ürünlerdir. Plotter nedir sorusunda karşımıza çıkan harika ürünler ise farklı malzemeler üzerinde de basım işlemlerini uygulayabilir. Çelik sac, alüminyum, plastik ya da karton gibi malzemeler plotter için uygun çizim alanlarıdır. Kullanılacak alana göre cihazların ayarlarında değişikliklerin yapılması gerekir. Tek bir cihaz ile tüm yazım alanlarında çalışabilmek büyük bir avantaj doğurmaktadır.

Binlerce Kez Kusursuz Çizimler

Plotter gerçekleştirdiği çizimleri binlerce kez tekrarlayabilmektedir. Bilgisayarlarda oluşturulan çizimler hiç vakit kaybedilmeden plotter ile çizilmeye başlar. Binlerce kez aynı çizimi gerçekleştiren cihazlarda hiçbir zaman netlik problemi olmaz. Çizim aşamasında kalem ya da püskürtme cihazı tercih edilir. Belirli zaman aralıklarında bu çizici elemanların kontrolünün yapılması ve yenilenmesi şart olacaktır.

Plotter Kullanımının Dezavantajları Neler?

Plotter kullanıcıları çok sayıda avantajı elde ediyor olsa da belli başlı dezavantajları da görmeye başlarlar. Plotter nedir sorusunda karşımıza çıkan cihazların ebatları oldukça büyüktür. Eğer işletmeler geniş bir alana kurulmadıysa plotter sorun yaratabilir.

Plotter, yazıcılara ve diğer basım ürünlerine nispeten pahalı bir üründür. Dünya üzerindeki yeni teknolojilerden olduğundan ve her marka bu hizmeti sunamadığından fiyatları yüksek seviyelerde seyreder.

Plotter Nasıl Kullanılır?

Plotter kullanımı son derece basit olan bir üründür. İlk olarak bilgisayar üzerinde çizimler yapılır. CAD programları plotter kullanımı öncesinde en çok tercih edilen uygulamaların başında gelmektedir. Programlar üzerinde çizimler tamamlanır ve yapılan çizimler cihaza yönlendirilir.

Plotter isimli cihazlarda çizim alanı için hangi materyal tercih edilmişse bu materyal makineye konacaktır. Kâğıt ya da metal türleri makinalara yerleştirildiğinde çizim işlemlerine başlanmaktadır. Kısa süre içerisinde çizimler tamamlanır ve kullanıma hazır bir hale gelir. Çizimler son derece net ve keskin hatlara sahiptirler. Çok sayıda tekrar işlemi uygulanabilir.

HP Plotter, Canon Plotter makineleriniz için uyumlu plotter mürekkepleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.